środa, 3 sierpnia 2011

Północna Kurlandia

Po Rydze, gdzie mieszka prawie 1/3 obywateli tego kraju, znowu puste drogi, ciche i spokojne wsie i miasteczka, spokój, cisza, słoneczko :)
Parking na którym nocowałem wzbudzał we mnie wczoraj wieczorem pewne obawy i gdyby nie Francuzi, którzy tam stali - pewnie zmienił bym miejsce. Parking nie oświetlony i modny wśród tubylców, co chwila podjeżdżały jakieś samochody ale koło północy się uspokoiło i w nocy nic się nie działo.
Po śniadaniu pojechałem w stronę półwyspu Kolka. Po drodze mały rezerwat (czy nawet Park Narodowy) - niewielka rzeka meandrująca wśród piaszczystych wydm. Strome i wysokie stoki złocistego piachu w promieniach słońca dają niezapomniane wrażenia. Dookoła świeżo odnowiona ścieżka edukacyjna, można wszystko dokładnie pooglądać i obfotografować. Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w drodze na Kolkę.

W Melnsils zajechałem na chwile na camping nad samym morzem, można powiedzieć, że wręcz na plaży. Przy sztormowej pogodzie teren na pewno jest zalewany przez fale. Zaraz pojawił się sympatyczny młody człowiek, prowadzący albo właściciel, i zachęcał mnie do zostania. Ceny przystępne - 4 Lvl za kampera, 1 Lvl od każdej osoby, jak by był bardzo potrzebny prąd to dało by się załatwić awaryjne podłączenie. Podziękowałem za informację i pojechałem dalej.
Na samym cyplu Kolka - spory parking, ceny 2 Lvl za każdą godzinę stania, ale można za 5 Lvl stać 24 godziny czyli po prostu tam zanocować :)  Sam półwysep, hmmmm, nic ciekawego tam nie ma w sumie. Piasek, woda, jakieś resztki betonowe, chyba po bunkrze i kilka masztów radiowych, czynnych. W godzinę się uwinąłem i jadę dalej w kierunku na Ventspils drogą remontowaną, dobra nawierzchnia jest już prawie na całym odcinku od Kolki do Mazirbe. W Mazirbe właśnie skręciłem w lewo i najpierw krótki postój przy starej, nie czynnej już latarni morskiej w Slitere (pierwszy raz widziałem latarnie morską tak daleko od brzegu) i później do Dungaga gdzie wymyśliłem sobie nocleg.
W Dungaga znajduje się najstarszy i największy zamek Kurlandii - niestety, w stanie mizernym. Widać po nim wieloletnie zaniedbania i chyba nikt nie załatwił jeszcze żadnych pieniędzy w UE na jego remont i wykorzystanie - a warto.

Moja lokalizacja: N 57° 30.650, E 22° 21.388


Dzisiejsze fotki. Przejechałem ok 80 km. Mapka trasy .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz